Kategori Dünya Tarih 26 Temmuz Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 1 dk 37 sn okuma Görüntüleme 29 Görüntüleme

Avrupa kıtası Temmuz ayı içerisinde tarihi sıcak hava dalgasıyla kavrulurken, Akdeniz ülkelerindeki orman yangınları söndürülemiyor. Eşi benzeri görülmemiş aşırı sıcaklar tüm rekorları alt üst ederken, Avrupa çapında binlerce insan hayatını kaybetti.

Bir orman yangınının sönüp bir diğerinin başladığı Türkiye'nin batı komşusu Yunanistan'da, sınırdaki Meriç Nehri çevresinden Ege Denizi'nin kuzeyindeki Midilli Adası'na ve ülkenin batısındaki Ilia'ya birçok noktada alevler yayılıyor.

CNN Yunanistan, alevlerle sarılan üç bölgede çok zor bir gece yaşandığını ve Ilia'daki Krestena'da Pazar günü başlayan yangının halen kontrol altına alınamadığını bildiriyor.

Kathimerini gazetesi ise, Frixa, Skilloundia ve Vrina'ya ilerleyen Ilia'daki yangının 'şüpheli' olduğunu yazdı. Gazete, 1 Mayıs'ta başlayan yangın mevsiminde Ilia bölgesinin açık ara lider olduğunu ortaya çıkardı.

Yunanistanda kızgın kabus Türkiyeden görülüyor

Yunanistan'ın batısındaki Ilia'da geride kalan üç ayda 220 orman yangını çıktı, bu her gün iki ayrı noktadan alevlerin yükselmesi anlamına geliyor. Ayrıca, 220 rakamı komşu vilayetlerin neredeyse üç katı.

Pazartesi günü vilayete giden Yunan bakanlar, yangınların tesadüfen çıktığına kimsenin inanmadığını söyledi. Kundaklama ihtimalinin giderek ağırlık kazandığı orman yangınlarında, bazı esrar yetiştiricilerinin ürünlerini gizlemek için bölgeyi aleve verdiği ihtimali üstünde duruluyor.

BATI TRAKYA KAVRULUYOR

Batı Trakya'daki Dadia, Sofulu ve Lefkimi'de 'kızgın kabus'un devam ettiğini aktaran CNN Yunanistan, alevlerin tarihi ormanları yok yok etmesiyle bir ekolojik yıkımın ortaya çıktığını duyurdu.

Yunanistanda kızgın kabus Türkiyeden görülüyor

Dadia Milli Parkı'nda geçen hafta başlayan orman yangını, altıncı gününde yayılıyor. Yunan medyası, Dadia köyünün yanı sıra alevlerle savaşan itfaiyecilerin kaldığı otelin de tahliye edildiğini yazdı. Türklerin yoğun yaşadığı Sofulu köyünde de alarm verildi.

Uçaklar ve helikopterlerin sürekli uçtuğu bölgede itfaiyecilerin yanı sıra askeri birlikler de yangın söndürme çalışmalarına katılıyor.

Avrupa Birliği'nden yardım istenmesinin ardından İtalya'dan yangın söndürme uçağı ve altı AB ülkesinden itfaiyeciler Yunanistan'a sevk edildi.

Yunanistanda kızgın kabus Türkiyeden görülüyor

Demirören Haber Ajansı (DHA), Dadia yangınının sınırın Türkiye tarafından, Edirne'nin Adasarhanlı köyünden de görüldüğünü bildiriyor. DHA, ayrıca bu sabah saatlerinde etkili olan yağmurun ise yangının bir bölümünü söndürdüğünü kaydediyor.

Küresel ısınma yakıyor

Avrupa iklim değişikliğiyle tanıştıKüresel ısınma yakıyorHaberi Görüntüle

Yunanistan’daki yangın Edirne’ye dayandı

Gökyüzü dumanla kaplandıYunanistan’daki yangın Edirne’ye dayandıHaberi Görüntüle

Midilli Adası yanıyor

Türk balıkçılar da bölgeye geldiMidilli Adası yanıyorHaberi Görüntüle

Benzer Konular ✨