Kategori Dünya Tarih 03 Ağustos Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 48 sn okuma Görüntüleme 24 Görüntüleme
Yunanistan'da Abdülhamid Han telaşı!

Yunanistan, Türkiye'nin sondaj çalışmaları karşısında bir kez daha alarma geçti.

Türk sondaj gemisi Abdülhamid Han'ın hazırlık çalışması dahilinde Mersin'in Taşucu Limanı'ndan denize açılması, Yunan genelkurmaylığını hareketlendirdi. Kurmaylar, geminin her anını detaylı bir şekilde inceliyor. Hükümet Sözcüsü Yanis İkonomu, "Egemenliğimizden ve haklarımızdan taviz vermeden, soğukkanlılıkla gerginlik yaşanmaması için ne gerekiyorsa yapacağız" açıklamasında bulundu.

Sondaj gemisi, Yunan medyasının da yakın markajında uydu üzerinden deniz seyrüseferleri saniye saniye takip ediliyor.

Atina’da, Abdülhamid Han’ın Doğu Akdeniz’de hangi bölgelerde sondaj faaliyet göstereceğine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamalar endişe ile bekleniyor.

Sondaj gemisinin 2020'de Oruç Reis krizinin yaşandığı bölgeye gitmesi "çok kötü" olarak algılanıyor. Geminin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye arasındaki bölgede çalışmasıysa "az kötü" şeklinde değerlendiriliyor.

Çalışmaları sırasında Abdülhamid Han’a, Türk savaş gemilerinin refakat edip etmeyecekleri de Atina’da merak konusu.

Eski Savunma Bakanı Evengelos Apostolakis, asıl sorunun geminin nereye gideceği olduğunu söyledi. Sondaj gemisine Türk savaş gemilerinin refakat edeceği, bu nedenle Yunan deniz kuvvetlerinin hazırlıklı olması gerektiği iddiasında bulundu.

Benzer Konular ✨