Tanıtım Yazıları

Vidalı Kompresör nedir?

vidali-kompresor

Kompresörlerin görevi çeşitli gazıları ya da havayı atmosfer basıncı seviyesinde sıkıştırmaktır.

Kompresör bir çok alanda işe yararlığını kanıtlamış motorlu makinelerdir. Kompresör gazları ve havayı atmosfer basıncından yüksek değere çıkarabildiği gibi atmosfer basıncının altına da indirebilmektedir. Kısacası, bir kompresör kullanıldığı alan gazları ve havayı sıkıştırarak basınçlı bir şekilde dışarıya verir. Kompresör çeşitleri, vidalı kompresör, pistonlu hava kompresörü, invertörlü kompresör gibi çeşitlere ayrılmaktadır. Bu çeşitlerden en çok kullanılanlardan bir tanesi de vidalı kompresördür. Peki vidalı kompresör nedir, vidalı kompresör çalışma prensibi ve vidalı kompresör fiyatları nelerdir? Vidalı kompresör nasıl çalışır ? Vidalı kompresör pozitif yer değiştirmeli kompresörüdür. Deplasmanlı kompresörler olarak da tanımlanabilirler ve farklı amaçlara göre kullanılabilmektedirler.

Yağ enjeksiyonlu, helisel ve spiral lobları bulunan ve çift motor ile çalışan vidalı kompresör vida kullanılarak yapıldığı için bu ismi almışlardır. Vidalı kompresörler işleyiş olarak kapalı bir vidanın gövde içinde dönmesi, loblar ve yivler yani çıkıntı ve oyuklar arasındaki havayı sıkıştırarak çıkışa ötelemesinin bir çift motorla sağlanması olarak açıklanabilmektedir. Bu kompresörlerde emme ve çıkış valfleri bulunmasının yanı sıra bütün bu vidalı kompresör işleyişinde önemli bir yere sahip olan diğer bir etken ise soğutma olarak karşımıza çıkmaktadır. Vidalı kompresörün içerisinde bulunan yağ aracılığı ile soğutma halinin oluşması vidalı kompresörün içerisinde çalışan motor ve parçaların aşırı ısınmasının önüne geçmek için kullanılmaktadır.

Kompresör alırken ve kullanırken ise bütün bu noktalara dikkat edilmelidir. Kompresörler doğru kullanılmadığında ya da kalitesiz alındığında en önemlisi ise düzenli bir bakım yapılmadığında kullanıcılar için çok büyük tehlikelere sebeb olabilir. Bir çok sektör gibi kompresör sektörü de çok gelişmiştir ve bir çok marka model ve yan sanayii ürünlerin üretimi yapılmaktadır. Bu durumda kullanıcıların iyi bir araştırma yapması ve kendi işi için en uygun kompresör çeşidini ve en iyi kompresör markasını tercih edebilmesi önemlidir. Burada kullanıcılara önerebileceğimiz CP kompresör bu işte kaliteli bir yol izlemekte ve kullanıcılarına en iyi hizmeti vermektedir.

 

•    Vidalı Kompresör: http://www.cpkompresor.com/hava-kompresorleri/vidali-kompresorler

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar