Kategori Dünya Tarih 24 Temmuz Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 42 sn okuma Görüntüleme 16 Görüntüleme
Haberin Devamı

Sri Lanka’da ekonomik krizin ardından yaşanan protestolar sırasında eski Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa ülkeden kaçmış ve e-mail yoluyla istifa etmişti. Eski Başbakan Ranil Wickremesinghe ise parlamentoda yapılan oylamada devlet başkanı seçilmiş ve yemin ederek göreve başlamıştı.

Ülkede hükümet karşıtı protestolar devam ederken, geçtiğimiz cuma günü başkent Colombo'da güvenlik güçleri protestocuların kampına baskın düzenledi. Sert müdahalelerin yaşandığı baskında 9 protesto lideri gözaltına alınırken, aralarında gazetecilerin de olduğu 50 kişi ise yaralandı. Cumhurbaşkanı Ranil Wickremesinghe, "Şiddet içermeyen hükümet karşıtı protestolara izin verilecek. Ayrıca protestolarda can kaybı, yaralanma gibi durumların yaşanmaması için gerekli önlemler alınacak" dedi.

Haberin Devamı

EN KÖTÜ EKONOMİK KRİZ DÖNEMİ YAŞANIYOR

1948'de İngiltere'den bağımsızlığını kazanmasından bu yana en kötü ekonomik krizin görüldüğü ülkede hükümetin yeterli dövize sahip olmaması nedeniyle gıda, akaryakıt sıkıntısı ve günde 13 saate varan elektrik kesintileri yaşanıyor. Temel ihtiyaç maddelerine erişemeyen halk, krizden ülke yönetimini sorumlu tutuyor.

Benzer Konular ✨