Kategori Dünya Tarih 29 Temmuz Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 44 sn okuma Görüntüleme 32 Görüntüleme
Rusya'dan sosyal medya platformlarına ceza - Son Dakika Dünya Haberleri Rusya'dan sosyal medya platformlarına ceza

Euronews'in haberine göre; Başkent Moskova'da yer alan Tagansky Bölge Mahkemesi, WhatsApp'ı (Meta) 301 bin 255 dolar, Tinder'ı (Match Grup) yaklaşık 33 bin 472 dolar, Snapchat ve Hotels.com'u (Expedia Grup) yaklaşık 16 bin 736 dolar ve Spotify'ı 8 bin 368 dolar para cezasına mahkum etti.

Rusya İletişim Ajansı Roskomnadzor bu 5 şirketin Rus kullanıcılara ait verilerin Rusya'da saklandığına ve işlendiğine dair gerekli belgeleri zamanında sunamadığını söyledi.

Snapchat ve Hotels.com'un sahibi Expedia Grup, mahkeme kararının incelendiğini bildirdi. Şirketten yapılan açıklamada, "Hotels.com Rusya'daki satış noktasını 1 Nisan 2022'de kapattığını ve artık Rus kullanıcıların verilerini toplamadığını doğrulayabiliriz." ifadeleri kullanıldı.

Spotify şirketi de Rusya ofisini mart ayında kapatmış ve bu ülkedeki hizmetlerini askıya almıştı.

Rus parlamentosunun bilgi politikaları komitesi başkanı Anton Gorelkin, verilerin saklanmasına ilişkin 2015 tarihli yasa gereğince 600 yabancı şirketin kullanıcı verilerini Rusya'da depolamayı kabul ettiğini söyledi.

Telegram üzerinden açıklama yapan Gorelkin, "Batı ile enformasyon savaşları dikkate alındığında bu yasanın gerekli olduğuna inanıyoruz. Yabancı istihbarat servislerinin ve her türlü dolandırıcıların verilere erişmediğinden ancak bu şekilde emin olabiliriz." ifadelerini kullandı.

Benzer Konular ✨