Anasayfa / Tanıtım Yazıları / Portal Nedir?

Portal Nedir? Portal Nedir?

Portal, bir web sitesinin içeriklerini, servislerini, arama kutularını, ürünlerini ve yayınlayabileceği diğer ögelerin tamamını bir ana sayfa üzerinden sunmasıdır. Portal tasarımındaki ana mantık web sitesini ziyaret eden  ziyaretçinin kısa süre içerisinde o servisin sunmuş olduğu hizmetler ve içerikler arasından kendi aradığına veya ilgisini çekene ulaşmasıdır.

portal

Tasarım aşamasından her ne kadar blog tasarımları portal’a kısmi benzerlik gösteriyor olsa dahi, portal tasarımının bundan çok daha fazlası olduğunu bilmeniz gerekiyor. Portal’ı popüler bir web sitesiyle örneklendirmemiz gerekirseYahoo‘nun ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sizin de görebileceğiniz üzere Yahoo’nun ana sayfasında; arama motoru kutusu, güncel haberler, sol kısımda Yahoo’nun sunmuş olduğu servislerin tümü ve sağda interaktif hizmetler yer almaktadır. Yani, Yahoo’nun web sitesine giriş yapan bir kullanıcı kolaylıkla ihtiyacı olan hizmete tek bir ana sayfa üzerinden yönlenebiliyor ve bu bir düzen içerisinde gerçekleştiriliyor.

Bir diğer portal örneği için ise yılların eskimeyen web sitesi olan msn.com.tr’nin tasarımını göz önüne alabilirsiniz. MSN’de aynı şekilde tüm servislerini tek sayfa üzerinden sunabildiği oldukça gelişmiş bir portal tasarımına sahiptir. Bu sayfa içerisinden tıpkı Yahoo’da olduğu gibi haberler başta olmak üzere MSN ile ilişkili diğer hizmetlere ulaşabiliyor ve ilginizi çeken alanlardan tek bir ana sayfa vasıtasıyla faydalanabiliyorsunuz.

Hakkında Yakup Öztürk

Yakup Öztürk’in profil fotoğrafı
Full Katılımsız Premium Tam Direk Tek Link Mega.Co.Nz Turbobit Torrent Black Box Crack Serial CD Key Download Yama Mobil Oyun Software Game Keygen Down Cracker Update Film Program Wordpress Joomla Tema Eklenti Android Apk İndir Türkçe Dublaj m1080p m720p 1080p 720p 3D Küçük Boyutlu Film Full HD Reklamsız Film izle Teknoloji Haberleri İnceleme Oku Steam Buy Origin

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
wpDiscuz