Kategori Ekonomi Tarih 03 Ağustos Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 50 sn okuma Görüntüleme 46 Görüntüleme

Fahri K., telefon dolandırıcılarının paraları elden teslim almak için 18 yaşından küçük çocukları kullandıklarına da vurgu yaptı. Fahri K., “Çünkü çocukların cezası çok daha az oluyor. Kısa bir süre sonra serbest kalıyorlar. Lüks evlerde yaşayan çete liderleri evlerine taktıkları güvenlik sistemleri sayesinde operasyon olması durumunda önceden haberdar oluyorlar. Delil oluşmaması ve cezai yaptırım olmaması için telefonlarındaki SIM kartları tuvalete atıyorlar” dedi.

HACKER’LAR İLE ÇALIŞIYORLAR

Çete liderleri dahil kuryelerin çoğunun ilkokul mezunu olduğunu ama hepsinin hacker’lar ile çalıştığını anlatan Fahri K., “Örneğin, ‘0155 numaralı’ bir telefon sizi aradığında siz onu polis sanıyorsunuz. Oysa bu tamamen bir yazılım. Türkiye’deki tüm telefon numaraları yedi rakamlı. Dört rakamlı bir telefon sistemi yok. Demek istediğim bu çeteler kendilerini hep geliştirdiler. Bilişim sistemlerini sürekli izlediler” diye konuştu.

SAHTEKARLIK EĞİTİMİ DE VAR

Çete liderlerinin kuryeleri büyükşehirlere göndermeden önce sıkı bir eğitimden geçirdiklerini de anlatan Fahri K., “Örneğin çöp konteynerine atılması istenen altını almaya giderken polis gelir endişesiyle civardaki temizlikçi, simitçi, ayakkabı boyacısı gibi kişilere çok dikkat ederler. Çoğu kurye beden dili eğitimi almış kadar bu konuda titizdir. Çete mensupları kuryelerin ele geçirilmesi durumunda avukat tutma, ailesine yardım ve cezaevinde bakmak gibi görevleri üstlenirler” bilgilerini paylaştı.

Benzer Konular ✨