Modern Yemeni Modelleri

Bir diğer adı ile yazma olarak bilinen sadece takma şekli olarak biraz daha farklı takılan yemeni özellikle Karadeniz bölge ve iç Anadolu bölge insanının çok fazla kullandığı bir başörtüsü olmaktadır. Yemeni gibi baş örtüleri için birçok model ve şekil ile işlemek kolay olmaktadır. En çok tercih edilen ve kullanılan mil ve iğne oyası modelleri olurken bir diğeri ise firikete üzerine işlenen modeller olmaktadır. Hepsi el emeği göz nuru olduğu için hepsi kıymetli hepsi değerlidir. Yemeni birçok yerde kullanılan ve kullanılması gereken bir eşarp türü olduğu için en çok mil üzerinde işlenen ve gösterişli modeller ile yapılan bir iş olmaktadır.

Tığ İşi İle Yemeni Modelleri

Tıpkı yazmada olduğu gibi yemeni içinde tığ yani mil kullanılarak model yapmak veya model bulmak çok kolaydır. Yemeninin yazmadan biraz farkı ise daha gösterişli ve daha renkli modellerin kullanılması ve modelin kadının anlının üzerine denk getirilerek bağlanması olmaktadır. Yemeni için bulacağınız ve işlemek için alacağınız yazmanın rengi renkli ve şık olması size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca tamamen zevke bağlı olduğu için isteyen tek renk veya koyu renkte tercih edebilirler.

İğne Oyası İle Yemeni Modelleri

En başta da belirttiğimiz gibi birçok aparat ile yemeni yapmak veya işlemek mümkün olmaktadır. Bu sebep ile en çok iğne oyası ile tercih edilen modellerde enli ve boncuklu modeller ön planda olmaktadır. Yemenini aslına uygun olduğu için boncuk çok fazla tercih edilir. Özelikle duruşu ile ilgi çeken bakana bir daha baktıran yemeniiçin modeller olarak her daim şık ve asil duruşu ile ön plana çıkar.

Yemeni İçin En Çok Kullanılan Alanlar

Öncelikle şunu belirtelim her bayanın evinde olması gereken bir gereç olmaktadır. Ayrıca her yörede farklılık gösterse de yine de bütün genç kızların çeyizlerini süsleyen bir ayrıntı olmaktadır. En başta da belirttiğimiz gibi genellikle renkli yazma ve ipler tercih edilir. Oldukça enli ve dikkat çeken modeller kullanılır. Buda yemeniler için önemli bir ayrıntı olmaktadır. Eğer çeyiz hazırlığı yapıyorsanız veya kızınıza çeyiz hazırlıyorsanız çeyizde bulunması gereken parçalardan biri hiç şüphesiz yemeniler olmaktadır. Özellikle kapalı bayanların çok fazla tercih ettiği ve çok fazla kullandığı yemeniler her renk ve modelde yapılabilir. Bu konuda avantajlı olması ve kullanışlı olması yeni yapımını çoğaltmakta ve daha çok tercih edilmektedir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar