Asırlardan beri kullanılan Kinoa bitkisi içerisinde barındırdığı besin miktarının son yıllarda keşfedilmesiyle altın çağını yaşıyor. Pek çok derde deva olan bu bitki için birleşmiş milletler 2013 yılını Kinoa yılı olarak kutladı. And dağının eteklerinin yetişen bu bitkinin kendisi kadar bu bitkiden elde edilen Kinoa Çayı da oldukça yararlıdır ve aynı zamanda oldukça keyifli bir içime sahiptir. Çayın içiminin bu kadar keyifli olmasının sebebi pek çok bitki çayının aksine ağır bir kokuya sahip olmamasıdır. Ayrıca bu çay günde 3 fincan tüketildiği takdirde vücudun ihtiyacı olan aminoasit ve minerallerinin büyük bir kısmını karşılıyor. Avrupa ve Amerika da uzun yıllardır kullanılan Kinoa siparişi son yıllarda ülkemizde de yapılmaya başlandı.

İnternette forumlarda yapılan kinoa zayıflama arasında en çok bu çayın çölyak hasatları için kullanımının bir risk içerip içermediği soruluyor. İçerisinde glüten bulundurmayan çay hem glüten alerjisi olan insanlar hem de çölyak hastaları tarafından gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Hazmı kolay olan ve tok tutan çay sabah çok erken evden çıkmak zorunda olan kişiler için oldukça pratik ve kullanışlıdır. Bu çayın sindirim sitemi üzerinde oldukça büyük etkisi oluğu bilindiğinden hazımsız ve kabızlık gibi sorunlara sahip insanlara oldukça iyi gelmektedir. Bu çay ülkemizde çokça tüketilen siyah çay gibi vücuttaki vitamini ve demiri tüketmek yerine vücudun demir, vitamin, mineral ihtiyacını karşılıyor.

Ette ve sütte bulunandan daha çok kalsiyum ve protein içeren çay spor yapan insanlar için harika bir ek gıda yerine geçiyor. Son dönemde bu çayın kemikleri ve dişleri güçlendirdiği ortaya çıktığı için pek çok doktor kadınlara kinoa ile zayıflayanlar diye öneride bulunuyor. Kolesterol, tansiyon ve kalp hastaları açısından hayvansal gıdalardan protein almak bir takım sorunlar yaratacağı için bu hastalıklara sahip pek çok insan bu çayı tüketmeye başladı. Ayrıca bu çay katı gıdalar tüketmeye başlayan çocuklara da gönül rahatlığıyla verilebilir fakat tok tutma özelliği bulunan bu çayı diğer besinleri tüketmesini engellememesi açısından az miktarda vermek daha faydalı olacaktır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar