Tanıtım Yazıları

ISO 9001 Belgesi

HD Film izle

ISO 9001 belgesi alarak sadece kalıp sistemi kopyala yapıştır mantığı ile uygularsanız bir çok iso 9001 belgesi alan firma gibi evrak kalabalığı içerisinde kayıplara karışabilirsiniz. Bu yöntem ile iso 9001 belgesi almak paranızı ve zamanınızı israf etmenin farklı yollarından biri olmaktan öteye geçmeyecektir. Öncelikle yapmak istediğiniz şeyin tam olarak ne olduğunu bilmeli ve buna göre bir yol haritası düzenlemelisiniz. Pek çok sayıda firma bugünlerde sadece iso 9001 belgesi alarak işlerinin “Reklam” yönlerine ağırlık vermektedirler. Tabi bunun ciddi faydaları yok değil. Ama burada dikkat edilmesi gereken ana kural gerçekte iso 9001 belgesi alıyor olmanın bununla tam bir ilişkisi olmadığı.

Kalite yönetim sistemi oluşturabilmek için öncelikle bir “Bütçe” hesabı yapmak ilk şart. Bu iş için ne kadar ödenek ayırabileceğinizi planlamanız gerekiyor. Sonuçta uluslararası kalite yönetim sistemini uygulamak istiyorsanız bütçe belirlenmesi gerekli. Tabi sadece parasal kaynak ayırmakla süreç bitmiyor başlıyor. Mevcut insan kaynakları yeterli mi? Yani bu görevleri firmada yerine getirebilecek süreçleri izleyebilecek arşiv ile ilgilenerek takibini yapabilecek kalifiye bir personeliniz var mı? Bu eğer çalışan sayınız yetersiz ise veya sayıca azsanız sizin de yapabileceğiniz uygulamalar içerir. ISO 9001 belgesinin yıllık ara denetim ve ilk belgelendirme ücretleri vardır bunların dışında bakım masrafı içermez. Sonuçta iso 9001 belgesi almak mevcut yönetim sisteminizin terfi etmesi gibidir. Örgütsel bir sistemdir çünkü tüm ticari ve ticari olmayan kullanımları içermektedir.

Nerdeyse mevcut zihniyetin bakış açısının değiştirilmesini sağlamaya yardım olur. Bunu yaparken sizin başka bir şeye dönüşmeye zorlamaz yalnızca farklı yetenekler ve tecrübeler doğrultusunda ileri bakmanızı sağlamaya çalışır. Öneri ve itirazları itina ile ele almayı üzerinde yeterince düşünmeyi ve faydalı olacak biçimde değişimler başlatmayı temel almaktadır. YGG ISO 9001 belgesine ait en az yılda bir düzenlenmesi gereken bir toplantı geleneğidir. Normalde hemen her kuruluş yılda bir yada iki defa bu yada buna benzer aktiviteler düzenlemektedir. Bu toplantılarda gerçek hedefler üzerinden konuşulur reel veriler analiz edilir ve bazı kararlar alınarak uygulamaya konulurlar.

Burada ISO 9001 belgesi açısından önemli bir detay daha ortaya çıkmaktadır. Kuruluşun tüm hedefleri tespit edilirken “Hayallerinizi” değil, gerçek ölçülebilir hedeflerinizi ortaya koyun! Çoğu zaman gerçek ile hedef arasında büyük sapmalar olabilmektedir. Bu fikri hedefin tüm çalışanları ve kuruluşu ateşlemesi beklenirken çoğu zaman maalesef bu gerçekleşmez. Üstelik hedeflenenden çok uzak bir yere iniş yapılır! Tıpkı uzay mekiği inişleri gibi gerçekten bu türden hedeflerin dönüşü de olmaz. Çünkü zamanı geriye alamazsınız, hele ki kaybedilmiş zamanları geriye almak en azı bire üç vermeyi gerektirir ki çoğu zaman bu sürenin ve amaçların tamamen dışına itilmiş olursunuz.

Bana sorarsanız ISO 9001 belgenizi alıp bir yıl sonra lanetler okuyarak terk etmektense ya hiç bu işe bulaşmayın yada aldığınız ISO 9001 belgesinin gerçek anlamda hakkını verin, şartlarını yerine getirip sistemin tıkanmadan büyüyebilmesi için sağlıklı ortamı oluşturun. Böylece hem çalışanlarınızın kafa düzeyleri de gayet yerinde olacaktır. Bugün bildiğim bütün çalışanlar çalışmakta oldukları firmalar ile övünmektedirler. Bu çalışan işçilerinizin hepsinin hakkıdır. Onlara gerçekten övünüp sahip çıkabilecekleri kendilerinden bir şeyler katabilecekleri mutlu güzel güvenli “Çalışma Ortamı” sunmalısınız.

Sonuç olarak ISO 9001 belgesi almak tahminlerin üzerinde çok kolaydır. Lakin zor olan sahiplenebilmektir. Çoğu başarılı yöneticinin kuvvetli bir sahiplenme duygusu varken yüzdece fazla olan kısımda ise bu neredeyse hiç yoktur. ISO 9001 belgesi alarak kalitenizi yükseltin eksiltmeyin. ISO 9001 belgesini hemen almak için buraya tıklayınız.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar