Kinoa bitkisi tahıl olmayan ancak tahıl gibi kullanılan; Güney Amerika’nın And dağlarında yetişen bir bitki türüdür. 2013 yılı birleşmiş milletler örgütü tarafından kinoa satın al yılı olarak ilan edilmiştir. Dünyada kullanımı çok revaçta olmasına rağmen ülkemizde pe yaygın olarak görülmemektedir. Kinoa bitkisini Türkiye de Çanakkale şehrinde bulunan Bayramiç ilçesinin Kaz dağlarında, İsmail Tezcan isimli bir çiftçi tarafından yetiştirilmeye başlanmıştır. Bu ürün sağlık açısından bir çok rahatsızlığın tedavisinde rahatlık ile kullanılmaktadır

Bu bitki her derde devadır. 2013 yılı birleşmiş milletler örgütü tarafından kinoa yılı olarak ilan edilmiştir. Mucizevi bir bitki olan kinoa yorumları altında bahsedilen faydaları ise; kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyonu önler, kansızlık sorununu giderir, yaşlanmayı önler, gençleşmeye yardımcı olur, kanser olma riskini azaltır, şeker hastalarının tedavilerinde kullanılır, vücuttaki şişlikleri önler, kalbi güçlendirir, adet sancılarını giderir ve vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Kendine özgü bir aromaya sahip olan kinoa sipariş bitkisinin keskin bir tadı ya da kokusu yoktur. Bu ürün protein bakımından zengin ve içerisinde pek çok amino asidi barındıran besin maddesi bir bitkidir. Bir, iki metre boylarında olan uzun ömürlü bir bitki olan, kinoa bitkisi çok sıcak y ada aşırı soğuğa karşı dayanıksızdır.

Bu bitkinin yetiştirilen 100 den fazla çeşidi olmasına rağmen, ülkemizde sadece 3 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; kırmızı kinoa, siyah kinoa ve yeşil kinoadır. Ancak en çok kullanılan beyaz kinoadır. Bitkinin içerisinde gluten bulunmadığından, glutensiz diyet yapanlar ya da çölyak hastalarının kullanımı için uygun bir bitki çeşididir. Ayrıca kabızlık sonucunda meydana gelen hemoroid hastalığına da iyi gelmektedir. kinoa bitkisi aynı zamanda astronot gıdası olarak da bilinmektedir.

Uzaya gönderilen astronotlar kinoa bitkisi ile beslenmektedirler. Bu ürün tam bir rotein deposudur, kilo kontrolünüzü sağlamada yardımcıdır. İçerdiği lif sayesinde sindirim sorunlarını çözümleyici yapıya sahiptir. Ağır migren ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Kinoa bitkisi aynı zamanda kinoa çayı olarak da tüketilebilmektedir. Kinoa çayını kullanarak zayıflayanlar olduğu söylenmektedir. Sizde kinoa çayını denemek istiyorsanız internet üzerinden online Kinoa satın al seçeneklerini kullanarak rahatlık ile ürüne sahip olabilirsiniz.

Loading...

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar

Loading…