Firmamız, bugüne kadar irili ufaklı 2000’e yaklaşan vinç ve gezer köprülü vinç, 3500 civarında hidrolik kavrama, 2000′ den fazla Eldro tipi elektro hidrolik fren açıcı ve 1500’den fazla fren grupları ve mekanik fren grubu ve bunların birçok yan aksamlarını da ülkemizde ilk kez üretimini gerçekleştirerek sektördeki 40 yıllık öncülüğünün haklı gururunu yaşamaktadır .

Firmamız 1970 yılında ELEKTROMAGNET MÜESSESESİ-Y. Müh. B. ÖNEL AKDİK olarak faaliyete başlamıştır. 1972 yılında üç ortaklı ENDÜSTRİ MAKİNELERİ KOLL. ŞTİ. şekline dönüşmüş; 1974 yılında beş ortaklı kollektif şirket haline gelmiş; 1975 yılından itibaren de EMİTAŞ-ENDÜSTRİ MAKİNELERİ İMALAT ve TİCARET A.Ş. dönüşerek bugüne kadar faaliyetini sürdürmüş ve sürdürmektedir. O yıllarda Türkiye’de genel maksat için dişli kutusu imal eden çok az sayıdaki firmaların imal ettikleri dişli kutularının özellikle vinçler-de başarılı olmamaları sebebiyle1976 yılında da ikinci kuruluş olarak ve özel maksatlı dişli kutusu imal etmek için DİŞLİSAN-DİŞLİ SANAYİİ A.Ş. kurulmuştur.

Çalışmalara İstanbul/4. Levent’teki kiralık küçük bir atölyede başlanmış, giderek bu atölye sayısı 4. Levent-Oto Sanayi’ye de yayılıp beş atölye haline gelmiştir. İşlerin derli toplu ve yakından kontrollü olarak yürütülmesini sağlamak amacı ile İstanbul Kartal’da halen faaliyetimizin sürdürüldüğü 2246 metrekarelik kendi arsamız üzerine inşa ettiğimiz yaklaşık 2100 metre kare kapalı imalât alanı ve 300 metre kare idarî ve teknik büroya sahip Fabrikamızda imalât toplanarak bugüne gelinmiştir.

Faaliyet yıllarındaki sermaye darlığı, döviz yokluğu ve ithalât zorlukları sebebi ile birçok yardımcı ekipmanı temini hemen hemen mümkün değildi. Bu cümleden olarak bazı yardımcı ekipmanlar Türkiye’de ilk olarak kuruluşumuz tarafından yapılmıştır. Bunlar arasında: -İzabe fabrikalarında kullanılan elektrikli hurda magnetleri, (Kuruluşumuzdaki Mües-sese adı buradan alınmıştır.) -Ormanlardan tomruk çekmeye yarayan ve tarım traktörlerine monte edilebilen tel halatlı traktör vinçleri, -Hidrolik kavramalar, -Devir ayarı mümkün türbo-âyâr kavramalar, (T. Şeker Fabrikaları için) -Elektromagnetik frenler, -Balatalı ve yaylı mekanik fren sistemleri, –ELDRO tipi elektro hidrolik fren açıcılar, -Yaylı ve elektrik motorlu kablo sarım tamburları, -Viyadük beton kirişleri için tel halat sürme aparatları, -Karayolları için 2×35 ton kaldırma kapasitesinde; 2×96 m. boyunda prefabrik viyadük kirişi sürme vinç sistemi, (Lunching Girder) -2005 yılı Rusya 140 tonluk İzabe tesisleri Vinci, -Kablo arabaları, -Puşbuton kumanda istasyonları, -Elektrikli kaldırma limit şalterleri.

gezer-koprulu-vinc

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar