Kategori Dünya Tarih 30 Temmuz Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 1 dk 16 sn okuma Görüntüleme 7 Görüntüleme

Avrupalı basın kuruluşları Le Monde, Lighthouse Reports ve Der Spiegel, AB’nin Yolsuzlukla Mücadele Ofisi’nin, Frontex’in Yunanistan’ın geri itme uygulamalarına göz yumduğunu teyit eden soruşturmanın gizli raporunu yayınladı. Raporda, Frontex’in, sığınmacıların Türk karasularına yasadışı şekilde geri itilmesinde Yunanistan ile “kasıtlı ve sistematik” olarak iş birliği yaptığı, hatta kısmen finanse ettiği ortaya çıktı. Alman “Der Spiegel”deki haberde “Geri itmeleri engellemek yerine, eski patron Fabrice Leggeri ve ekibi, bunu sümen altı etti. Avrupa Parlamentosu’na yalan söylediler ve ajansın bu geri itmelerin bazılarını Avrupalıların vergileriyle destekledikleri gerçeğini gizlediler” ifadeleri yer aldı.

Konuyla ilgili Yunan makamlarla irtibata geçmek yerine Frontex, Ege Denizi üzerindeki uçuşlarını başka yerlerde ihtiyaç olduğu gerekçesiyle durdurmuş.

SKANDAL RAPORA YANSIDI

Raporda yer alan Frontex çalışanlarının ifadelerine göre Leggeri bu hukuk dışı uygulamalara göz yummuş. İncelemeler sırasında gözetleme uçuşlarına da görgü şahidi olmamak için son verildiğine dair yazılı bir not bulunmuş.

Raporda ayrıca Frontex'in de finansmanına katkıda bulunduğu 6 Yunan botunun 2020 yılının nisan ve aralık ayları arasında ondan fazla geri itmede yer aldığı belirtildi.

Euronews'in irtibata geçtiği OLAF yetkilileri yorum yapma konumunda olmadıklarını belirtti.

Basın ofisinden yapılan açıklamada "OLAF'ın final raporları son derece katı bir gizlilik koruması altındadır ve ilgili kişilerin hukuki haklarının korunması, OLAF raporların gizliliğinin korunması ve olası idari önlemlerin alınabilmesi için prensipte kamuoyuyla paylaşılmaz," ifadeleri yer aldı.

YUNANİSTAN GERİ İTMELERİ REDDEDİYOR

Yunanistan şu ana kadar sınırlarında hukuk dışı bir geri itme olduğu iddialarını tamamen reddetti. Yunanistan Göş Bakanı Notis Mitarachi de raporun sadece özetini okuduğunu ve doğrudan Yunanistan'ı suçlamadığını belirterek "Sınırları koruma hakkımız var," ifadelerini kullandı.

Öte yandan Hollanda İnsan Hakları Enstitüsü (CvdRM) sadece Ukraynalı sığınmacılara kapısını açan ve diğer ülkelerden sığınmacıları istemeyen belediyelerin köken bazında ayrımcılık suçu işlediğini açıkladı.

Benzer Konular ✨