Kategori Dünya Tarih 03 Ağustos Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 1 dk 32 sn okuma Görüntüleme 42 Görüntüleme
El Kaide lideri Zevahiri nasıl öldürüldü?

Afganistan'ın başkenti Kabil üzerinde dumanlar yükseliyor. Görüntüler El Kaide lideri Eymen El Zevahiri'nin evine düzenlenen nokta atışı saldırıdan. Saldırının düzenlediği evin sadece pencerelerinin hasar aldığı görülüyor. Amerikalı yetkililerin açıklamasına göre saldırıda Zevahiri dışında kimse zarar görmedi. Saldırının ardından İngiliz Devlet Televizyonu BBC, o evi görüntüledi. Zevahiri'nin drone ile vurulduğu ev yeşil örtü ile kaplanmış.

ABD KABİL'DEKİ OPERASYONU NASIL DÜZENLEDİ?

Beyaz Saray, dünyanın en çok aranan teröristlerinden birinin evin üçüncü katındaki balkonda vurulduğunu açıkladı. Görseller ve diğer istihbarı belgeler saldırının doğruluğunu kanıtlasa da Zevahiri'nin bir DNA örneği bulunmuyor. Zevahiri'nin takibi yılın başından bu yana sürse de planlama ABD'nin en üst yöneticileri tarafından temmuz başında yapıldı. İstihbarat başına 25 milyon dolar ödül konan El Kaide lideri Zevahiri'nin Kabil'e geldiği gösteriyordu. Amerikan istihbaratı, Zevahiri'nin evden hiç dışarı çıkmadığını ancak istihbarat birimlerinin ailesinin hareketlerini izlediğini belirtiyor.

EL KAİDE LİDERİ HANGİ SİLAHLA VURULDU?

Bu izlemeler sonucunda 31 Temmuz sabahı Zevahiri balkona çıktığında drone'dan fırlatılan iki bıçaklı Ninja füzesi olarak adlandırılan R9X Hellfire ile vurulduğu iddia edildi. R9X, darbe anında hedefi yakındakiler için ölümcül olabilecek bir patlamayı tetiklemeden parçalamak için tasarlanmış altı uzatılabilir bıçakla ucunda 45 kg güçlendirilmiş metal taşıyor. R9X Hellfire füzesi, daha düşük ikincil hasar riski taşıdığı için hassas suikastlar için Amerikan ordusunun tercih ettiği silahlardan biri haline geldi.

Eski CIA ajanı ve şimdilerde Cumhuriyetçi Parti'den vekil olan Elissa Slotkin de Zevahiri'nin öldürülmesinin büyük bir zafer olarak niteledi.

ABD İLE TALİBAN'IN ZEVAHİRİ GERİLİMİ

Zevahiri'nin Afganistan'ın başkenti Kabil'de ikamet etmesi de ABD'ye göre Taliban'ın Doha anlaşmasındaki Afganistan'ın teröristlere güvenli bölge olmayacağı yönündeki taahhüdünün de ihlali anlamına geliyor. Taliban da ABD'nin Doha anlaşmasına bağlı kalmayarak, Afganistan topraklarında saldırı düzenlemeyeceğine dair maddeyi ihlal ettiğini söyleyerek saldırıyı kınadı.

ABD, El Kaide lideri Eymen El Zevahiri'nin öldürülmesinin ardından vatandaşlarını yurtdışında olası ABD karşıtı şiddet eylemlerine karşı uyardı. Dışişleri Bakanlığı, Zevahiri'nin öldürülmesinin El Kaide destekçilerini veya diğer bağlantılı örgütleri Amerikan tesislerini ve personelini hedef almaya sevk edebileceğini kaydetti.

Benzer Konular ✨