Kategori Dünya Tarih 11 Ağustos Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 1 dk 7 sn okuma Görüntüleme 44 Görüntüleme

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretiyle Çin ile Tayvan arasındaki artan gerilim tüm dünyada büyük bir tedirginlik yaratmıştı. "Savaş mı çıkacak?" sorusunun gündeme geldiği ve endişeyle gelişmelerin takip edildiği olayla ilgili Pelosi'den yeni bir açıklama geldi.

"ORAYA TAYVAN'I ÖVMEK İÇİN GİTTİK"

Pelosi, Çin tarafından büyük bir tepkiyle karşılanan Tayvan ziyaretinin ardından bugün düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulundu. Pelosi yaptığı konuşmada, “Oraya Tayvan'ı övmek için gittik. Çin'in Tayvan'ı izole edemeyeceğini söylemek ve dostluğumuzu göstermek için Tayvan'a gittik" dedi.

"BUNUN OLMASINA İZİN VEREMEYİZ"

Pelosi ayrıca, Çin’in Tayvan çevresinde düzenlediği askeri tatbikatlara atıfta bulunarak, “Çin'de gördüğümüz şey, Tayvan’a yönelik baskıların normalleştirilmeye çalışıldığı. Bunun olmasına izin veremeyiz" ifadelerini kullandı.

"KİMİN UMURUNDA?"

Öte yandan Pelosi basın toplantısında, Çin'in kendisine ve ailesine yaptırım uyguladığını açıklaması hakkındaki bir soruya gülerek, "Kimin umurunda? Bu benim için tesadüfi, hiçbir ilgisi yok" şeklinde cevap verdi.

2022_08_p1

Çin bugün yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta ABD Temsilciler Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından başlattığı askeri tatbikatları sonlandırdıklarını duyurmuştu.

ÇİN'İN TATBİKATLARI BÜYÜK TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Çin’in Tayvan çevresinde düzenlediği tatbikatlar bazı ülkeler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. ABD, Çin'in ABD Büyükelçisi Qin Gang'i Çin'in eylemlerini kınamak için Beyaz Saray'a çağırmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Çin'in, Pelosi'nin ziyaretine tepkisinin "açıkça kışkırtıcı" olduğunu ifade etmişti. (İHA)

thumbs_b_c_761d602ec7ec37e2fe740293a1e5a520

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ Almanya'da eğlence parkında feci kaza! Hız trenleri çarpıştıAlmanya'da eğlence parkında feci kaza! Hız trenleri çarpıştı Kaymakam duyurdu! Beklenen festival yasaklandı...Kaymakam duyurdu! Beklenen festival yasaklandı... Bomba iddia! Bu sözler gündeme oturacak: Maaşın miktarını bile söylerimBomba iddia! Bu sözler gündeme oturacak: Maaşın miktarını bile söylerim

Benzer Konular ✨