Kategori Dünya Tarih 27 Temmuz Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 56 sn okuma Görüntüleme 10 Görüntüleme

Rusya'nın Rostov-On-Don Limanı'nda, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde 22 Temmuz'da imzalanan tahıl anlaşması çerçevesinde Türkiye'ye taşınacak olan tahıllar gemilere yükleniyor.

Giriş Tarihi: 27.07.2022 15:42 Güncelleme Tarihi: 27.07.2022 15:44

BU ALBÜMÜ PAYLAŞ

ABONE OL

Dünya takip ediyor! Rusya limanında tahıl gemileri hazırlanıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan gıda krizinin çözümü Türkiye`den geldi. Her iki ülkeyle yürütülen iyi ilişkiler, atılan tarihi imzalarla son buldu. Ukrayna limanlarına sıkışmış olan 25 milyon ton tahılın sevkiyat düğümü İstanbul`da çözüldü.

GALERİ DEVAM EDİYOR Dünya takip ediyor! Rusya limanında tahıl gemileri hazırlanıyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan`ın himayelerinde, geçtiğimiz cuma İstanbul`da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" imzalanmıştı.

Dünya takip ediyor! Rusya limanında tahıl gemileri hazırlanıyor

Başkana Erdoğan, Tahıl Sevkiyatı Anlaşması`na ilişkin, "Gemilerin çıkışından güvenli bir şekilde intikaline ve varacağı limana ulaşmasına kadar tüm süreçler üzerinde mutabakat tesis edildi. Bu son derece önemli planın icrası ve denetimi İstanbul`da kurulacak merkezde yapılacak" açıklamasını yapmıştı.

Dünya takip ediyor! Rusya limanında tahıl gemileri hazırlanıyor

"RUSYA VE UKRAYNA'DAN 50 MİLYON TONA YAKIN TAHIL DÜNYA PİYASALARINA SUNULABİLECEK"
Tahıl sevkiyatına ilişkin cuma günü atılan imzanın ardından süreç hızla ilerliyor. Sürecin sağlıklı yürütülmesi için İstanbul`da kurulan Müşterek Koordinasyon Merkezi bugün açıldı.

Dünya takip ediyor! Rusya limanında tahıl gemileri hazırlanıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, tahıl sevkiyatının iki hafta içerisinde başlayabileceğini, her ne kadar 4 aylığına yapılsa da anlaşmanın uzatılabileceğini açıkladı.

Benzer Konular ✨