Kategori Dünya Tarih 10 Ağustos Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 59 sn okuma Görüntüleme 35 Görüntüleme
Dünya nefes aldı! Çin'den yeni açıklama - Son Dakika Dünya Haberleri Dünya nefes aldı! Çin'den yeni açıklama

Çin ordusu, Tayvan çevresinde ‘çeşitli görevler tamamlandı’ açıklamasıyla birlikte bölgedeki askeri tatbikatların sona ereceğine işaret etti, ancak ada yakınlarında düzenli devriye faaliyetinin devam edeceğini duyurdu.

Söz konusu açıklama, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Doğu Cephesi Komutanlığı’ndan geldi.

Dün, Çin'in Tayvan Boğazı ve çevresinde sürdürdüğü askeri tatbikatlara ilişkin açıklamalarda bulunan Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, "Çin, zaten yıllardır Tayvan'ı tehdit ediyor. Bu sadece son yıllarda daha ciddi hale geldi. Pelosi Tayvan'ı ziyaret etse de etmese de Çin'in Tayvan'a karşı askeri tehdidi zaten daima orada. Öncelikle bununla başa çıkmamız gerekiyor. Çin, Tayvan'a gelerek destek vermek isteyenleri dikte edemez" dedi.

ÇİN-TAYVAN KRİZİ

Pekin yönetimi, Tayvan'ın Çin’in bir parçası olduğunu savunurken, Çin ile egemenlik ihtilafı yaşayan Tayvan ise "bağımsız bir ülke" olduğunu belirtiyor. ABD ise Tayvan'ı bağımsız bir ülke olarak tanımamasına karşın Asya-Pasifik bölgesindeki askeri ittifaklarını güçlendirmeye çalışıyor. Pekin, ABD gemilerinin bölgedeki faaliyetlerini "Tayvan'a bağımsızlık konusunda destek sinyali" ve "provokasyon" olarak yorumluyor.

ÇİN’İN TEPKİ ÇEKEN TATBİKAT

Çin, Pelosi’nin ziyaretinin ardından 4 Ağustos'ta başlattığı geniş kapsamlı deniz ve hava tatbikatı kapsamında Tayvan sularına balistik füzeler fırlatmıştı. Tayvan, Çin’in tatbikatının egemenliğini ihlal ettiğini ve “abluka” anlamına geldiğini belirtiyor. ABD ve Tayvan, Çin'i Tayvan Boğazı'ndaki statükoyu değiştirmeye çalışmakla suçluyor.

Zelenski: Ukrayna Savaşı Kırım'ın ilhakıyla başladı Zelenski: Ukrayna Savaşı Kırım'ın ilhakıyla başladı

Zelenski: Ukrayna Savaşı Kırım'ın ilhakıyla başladı

Benzer Konular ✨