Tanıtım Yazıları

Bursa Diş Polikliniği

Diş, Latince dens, dentis. Ağız boşluğu içinde bir uçları alt ve üst çene kemiklerinin içine gömülü, öteki uçları ise özgür olan minik kemik görünüm ve sertliğindeki oluşumların her biri olup çiğneme ve sesin söze dönüşmesi işlevine destek sağlar.

Diş, sindirim sisteminin başlangıcı olan ağızda bulunan, ana işlevi besinlerin mekanik sindirimini sağlamak olan organdır. Mekanik sindirimin yanı sıra konuşma ve yüz güzelliği açılarından da önemlidir.

Hayvanlarda bu görevlerine ek olarak, hücum, bir nesneyi taşıma ve savunmaya destek olma benzer biçimde fazlaca dirimsel görevleri daha vardır. Kuş cinslerinin pek çoğunda bu organ bulunmaz. Kuşlarda diş yerine, amacı mekanik sindirim olan “taşlık” mevcuttur.

Bursa Dişçi, 20 birincil diş (süt dişi yada dentes deciduii) çoğu zaman bebek altı aylıkken çıkmaya adım atar. Çocuk ortalama 6 yaşına ulaştığında bunlar yerlerini kalıcı dişlere bırakmaya adım atar. İlk çıkan sürekli diş (dens permenante), altı yaş dişi olarak tabir edilen birinci büyük azı dişlerdir. Sürekli birinci büyük azı dişlerinin üstünde süt dişi olmadığı için, bu diş çıktığında 20 süt dişi de yerindedir. Bu diş ağızda çiğneme fonksiyonunun anatomik olarak merkezidir sadece bir çok süre süt dişi zannedildiği için kolayca çektirilir. Akıl dişleri 18-22 yaşlarında çıkar.

Yedi yaş civarında sürekli kesici dişler süt dişlerinin altından sürerler. Sürekli dişlenme çoğu zaman son olarak kanin (dens caninus/köpek dişi) çıkmasıyla 13 yaş civarında sonlanmış olur. (16-20 yaş civarında çıkan 20 yaş dişleri yeni nesilde tam bir devamlılık arzetmediğinden onlardan ek olarak söz edilecektir.) Diş sürme zamanları her ne kadar matematiksel bir cetvel şeklinde verilse de kişinin kemik yaşıyla ilgili genetik bir vakadır ve zamanlama kişiden kişiye farklılıklar izah edebilir. Bursa Diş Dünyası, En isabetli tahmini yapmış olup gelişim bozuklarını saptamak için bir diş hekimi yada ortodontist tarafınca kemik yaşı tespiti yapılmalıdır.

20 yaşına gelmiş yetişkinlerin çoğunun 32 dişi vardır. Bazı kişilerde 20 yaş dişleri asla çıkmayabilir yada oluşmayabilir. Bursa Diş, Dişler muntazam konuşmaya ve yüzü şekillendirmeye yarasalar bile aslolan görevleri gıdaları çiğnemektir. Kesiciler ve köpek dişleri lokmayı kesip parçalara ayırır, minik ve büyük azı dişleri ise ezip öğütür.

Diş minesi vücutdaki en sert madde olsa da besinlerin artıklarının ağızda uzun süre kalması sonucu, ağızda mevcut olan bakterilerin gıda artığının içindeki şekerleri fermente etmesiyle oluşan asit yüzünden aşınıp çürüyebilir.

https://bursadisdunyasi.com

bursa dişçi

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar