borsa-yatirim-fonu

Borsacı olmak ve Borsa da işlem yapabilmek için belirli şartların olması gerekir. Ayrıca sisteme  dahil olup kolaylıkla işlem yapabilmeniz için bir banka hesabı çıkarmanız veya aracı bir kurumun sistemine dahil olmalısınız. Ancak hesap açacağınız bankanın borsa fonu satış yetkisine sahip olması gerektiğini unutmayın. Bu şekilde borsa yatırım fonları alıp satarak kolaylıkla işlem yapabilme yetkisine sahip olabilirsiniz. Aksi halde işlem yapabilmeniz yani borsa sistemine dahil olabilmeniz imkansızdır. Bu fonların alabilmeniz için üyesi olduğunuz bankanın yatırım hesaplarına telefon yada internet üzerinden girerek ilgili istediğiniz fonu alıp satabilirsiniz. Bankaların işlemleri kolaylaştırabilmek için yaptığı internet şubelerine üye olmanız işinizi oldukça kolaylaştırır. Borsadan para kazanmak için bu tür detaylara dikkat etmelisiniz. Alış ve satış yapabilmeniz için ilgili saat aralıklarına dikkat etmeniz gerektiğini de unutmayın aksi halde yapmanız gereken bir işlemi yapamayıp zarara uğrayabilirsiniz. Bu nedenle ilgili bankaların hangi saat aralıklarında hisse senedi alıp sattığını öğrenmenizde yarar var.

Fon Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Özellikle bankaların dışında bir sistem ile hizmet veren aracı kurumlar ile çalışacaksanız ilgili kurumun yetkili olup olmadığını kontrol edin ve yetkili bir kuruluş olduğundan emin olun. Bu durumun kesin olabilmesi için bankalar ile çalışmanız size artı katar.

Borsa fon alım işlemleri diğer fonların alım işlemlerinden daha az maliyetli olduğu görülse de BIST üzerinden yapılan borsa yatırım fonları alımlarının bazılarından komisyon ücreti alındığını unutmayın aksi halde normal maliyetin oldukça üstüne fon edinmiş olursunuz.

İlgili fonların size para kazandırabilmesi için belirli bir endeks üzerinden baz aldığı değerli maden veya şirket bünyesinin kazandıklarının bir kısmı bu fonlara da yansıtılır bu sayede sizin de elinizde bulunan fon miktarı kadar para kazanmanız sağlanır. Sistemin oldukça basit bir alt yapı ile çalıştığı görülse de ilgili fon değerlerinin oldukça değişken olduğu gözlemlenmiş olup dikkatsiz bir yatırımda bütün elinizde bulunan paranın değerini kaybetmesi oldukça doğal bir sonuçtur. Bu nedenle özellikle borsa işlerine girmeden önce bu işi iyi bir sistem dahilinde öğrenmeniz size büyük artılar katar.

Yatırım Fonlarının Tercih Edilme Sebebi

Fonların diğer yatırım araçlarına göre daha düşük bir işlem maliyetinin olması ve bunun yanında oldukça kolay bir şekilde ve sistemde takip edilmesi bu fonlara olan ilgiyi oldukça arttırdı. Ayrıca ilgili kurumların müşterilere yaptığı teknolojik kolaylıklar insanların bu yönde yatırım yapmalarını teşviklemiştir. Sonuç olara bu sisteme dahil olabilmek için iyi ve mantıklı yatırım yapmayı bilmeli ve adımlarınızı bu mantık çerçevesinde atmalısınız. Aksi halde bu işten bir kar elde edemezsiniz.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar