Kategori Dünya Tarih 03 Ağustos Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 41 sn okuma Görüntüleme 8 Görüntüleme

* 1951 yılında Mısır’da önde gelen bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası ünlü bir doktor, büyükbabası ise Üniversite rektörüydü. Kendisi de Kahire Üniversitesi’nde tıp eğitimi alan Zevahiri, 1978’de cerrahlık alanında yüksek lisansı tamamladı. Tanınmış bir aileden de gelse lüks bir hayat yaşamadı, hiç otomobil sahibi olmadı.

* Genç yaşta Mısır’da İslami bir rejim kurmak için faaliyet yürüttü. Mısır’da yargılanıp hapis yattı, bu sırada işkence gördü.

* 1980’lerin ortasında Mısır’ı terk ederek Afganistan’daki Sovyet işgaline karşı direnişte üs görevi gören Pakistan’ın Peşaver eyaletine gitti. 1998’de Bin Ladin’in Amerikalılara karşı savaş ilan ettiği fetvayı imzalayan beş kişiden biri oldu.

* 11 Eylül saldırılarının arkasındaki isim olarak da değerlendirilen Zevahiri, yıllarca El Kaide’nin 2 numarası olarak uluslararası kamuoyunun gündemine geldi.

* Bin Ladin’in Mayıs 2011’de öldürülmesinden bir ay sonra yayınladığı 28 dakikalık video ile liderliğini ilan etti. O tarihten beri 25 milyon dolar ödülle ABD’nin en çok arananlar listesinde yer alıyordu.

Benzer Konular ✨