Kategori Dünya Tarih 03 Ağustos Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 1 dk 23 sn okuma Görüntüleme 15 Görüntüleme

1857 yılında batan "Altın Gemisi"nin malları görücüye çıktı. Battığı dönemde ekonomik krize neden olan, içerisinde 500'den fazla kişi ve 9 ton altın bulunan "SS Central America" isimli gemideki ürünler, yıllar sonra sergilendi.

Yıllarca süren yasal sürecin ardından milyonlarca dolar değerindeki mallar halka açılırken, en dikkat çeken ise 1 milyon dolar değerindeki altın tuğla oldu...

500'DEN FAZLA KİŞİ, 9 TON ALTIN...

ABD’nin en büyük hazinesi olarak da adlandırılan "SS Central America" adlı gemi, 1850’lerde Orta Amerika ile ABD'nin doğu kıyısı arasında işletiliyordu. "Altın Gemisi" denilen gemi, 1857'de Küba'nın başkenti Havana yoluyla Panama'dan ABD'nin New York kentine giderken kasırgada battı. İçinde 500'den fazla kişi ve 9 ton altın vardı. 1857’de ekonomik krize de neden olan bu facia unutulmadı. Milliyet'te yer alan habere göre, geminin 150 milyon dolar değerindeki malı 10 yıl süren yasal çekişmenin ardından şimdi ilk kez ABD’nin Nevada eyaletinde sergilendi.

Untitled-6

1 MİLYON DOLARLIK ALTIN TUĞLA

1980’ler ve 2014 yılları arasında batık gemiden kurtarılan 1 milyon dolarlık altın tuğla, Levis’ın kurucusu Levi Strauss’un yaptığı blue jean pantolon ve “derinliklerin Mona Lisa’sı” olarak anılan bir kadının portresi de sergide yer alıyor.

153 YOLCU HAYATTA KALABİLDİ

İç Savaş’tan önceki Amerikan yaşamının nadir tarihi buluntularını taşıyan 85 metrelik SS Central America’da son seferinde 9 ton altının yanı sıra 578 yolcu ve mürettebat bulunuyordu. Faciada çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan sadece 153 yolcu hayatta kalabildi.

Untitled-7

GİZLİ TUTULDU

Gemi enkazı 1988'de Kaptan Tommy Thompson liderliğindeki bir kurtarma ekibi tarafından keşfedildiğinde, “Amerika’nın en büyük hazinesi”olarak adlandırıldı. Ancak geminin malları, açgözlülük, entrika ve yasal çekişmeler nedeniyle günümüze kadar gizli tutuldu.

AÇIK ARTIRMA İLE SATILACAK

Şu anda California Gold Marketing Group çatısı altındaki bir grup yatırımcıya ait olan malların bir kısmının, Holabird Western Americana Collections tarafından ekim ve kasım aylarında açık artırmalarda satılacağı belirtildi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ Son gelişmelerden sonra herkes bunu merak ediyor! İşte dünyanın en güçlüleriSon gelişmelerden sonra herkes bunu merak ediyor! İşte dünyanın en güçlüleri Pelosi'nin uçağı Tayvan'a indiPelosi'nin uçağı Tayvan'a indi 1671'inci oldum demişti! YKS belgesi gerçek çıkmadı1671'inci oldum demişti! YKS belgesi gerçek çıkmadı

Benzer Konular ✨