Kategori Ekonomi Tarih 30 Temmuz Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 1 dk 31 sn okuma Görüntüleme 35 Görüntüleme
Rus gazına göbekten bağlı Avrupa ülkeleri kış öncesi enerji krizi korkusuyla ilginç tedbirler almaya devam ediyor. Gazprom'un Avrupa'ya doğalgaz sevkiyatını gerçekleştiren Kuzey Akım 1 hattının kapasitesini yüzde 20'ye düşürmesinin ardından tüketimlerini yüzde 15 azaltma kararı alan Avrupa ülkelerinden kimi sıcak duşu kapatıyor, kimi ışıkları… Kimi ülke vatandaşına kravat takmamayı öneriyor, kimi ise panjurları indirmeyi… İşte gaz kıtlığı yaşayan Avrupa'nın çözüm için bulduğu çareler…

SOĞUKLA YIKANIN
Almanya'nın Hannover şehri, kamu binaları, yüzme havuzları, spor salonlarında sıcak suyu kesti. Enerji tasarrufu için halka açık çeşmeler kapatılıyor, belediye binası ve müzeler gibi büyük binalarda gece ışıkları olmayacak. Kamu binalarında her yıl nisan ayından eylül ayının sonuna kadar ısıtma yapılmayacak. Aşağı Saksonya'da belediye binaları, yalnızca 1 Ekim-31 Mart tarihleri arasında, 20 dereceden fazla olmayan oda sıcaklığında ısıtılacak. Fanlı ısıtıcı ve mobil klima kullanmak yasak. Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck de bir ay önce vatandaşlara "duş yapma süresini kısa tutun" demişti.

200 BİNAYA IŞIK YOK
BERLIN'DE 200 yapı gece ışıklandırılmayacak. Baden-Württemberg'de ofislerde ısı 18 derece olacak. Aşırı sıcak günler hariç klima çalışmayacak.

FRANSA
DÜKKAN KAPISINI KAPATIN
KLIMALI dükkânlara 'kapıları kapalı tutun' dedi. Kapısını kapatmayana 750 euro para cezası kesiliyor. Tren istasyonları ve havaalanları dışında her yerde 01:00 ile 06:00 saatleri arasında ışıklı reklam yasaklandı. Bu yasağa uymayana 1.500 euro ceza var. Kamu binalarında televizyonlar da kapanacak.

YUNANİSTAN
PENCEREYE SİPER TAKIN
KLIMALAR yazın en az 27 dereceye ayarlanacak. Kamu binalarına pencere siperleri takılacak. Çalışma saatlerinden sonra bilgisayarlar kapatılacak.

İRLANDA
HIZINIZI DÜŞÜRÜN
YETKİLİLER, benzin kullanımını azaltmak için insanları hızlarını düşürmeye çağırdı. Ayrıca bulaşık ve çamaşır makinesi kullanımını ayarlamaları tavsiye ediliyor.

İSPANYA
PANJURLARI İNDİRİN
KAMUDA klimaların 27 derecenin altına düşmesi yasak. Çevre Bakanı, "Panjurları kapalı tutabiliriz" derken Başbakan Pedro Sánchez de "Kravat takmıyorum. Bakanlardanve özel sektör patronlarından gerekmedikçe kravat takmamalarını istedim" dedi.

İTALYA
KIŞIN 27 DERECE ÜSTÜ YASAK
ÜLKE, anıtların etrafındaki ışıkları kapatmaya hazırlanıyor. Ticari faaliyetlerin saat 19:00'da kapatılması planlanıyor. Hastaneler hariç kamu binalarında, klimalar yazın 19 derecenin altında, kışın 27 derecenin üzerinde çalışmayacak.

HIRVATİSTAN
ISITICIYI 1 DERECE AZALTIN
HALKA, kış aylarında ısıtıcıların 1 santigrat derece azaltılması tavsiyesinde bulunuldu. Yaz aylarında ise klima derecesinin 25'in altında tutulmaması, ev aydınlatması için LED lamba kullanılmasını tavsiye edildi.

piyasalar

Benzer Konular ✨