Kategori Teknoloji Tarih 31 Temmuz Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 1 dk 16 sn okuma Görüntüleme 36 Görüntüleme

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov HAziran 2022’de yaptığı açıklamada, “(Teknofest Azerbaycan) Bizi ilgilendiren Akıncı ile de derinden tanış olduk. Ben bunu sır etmeyeceğim, bu istikamette Türkiye’de eğitim gören ilk takım birkaç güne Azerbaycan’a dönecek.” ifadelerine yer vermişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada iki kardeş ülke Azerbaycan ve Türkiye arasında imzalanan askeri eğitim alanındaki iş birliği anlaşması çerçevesinde Azerbaycan Ordusuna bağlı bir grup askerin AKINCI TİHA kursuna katıldığı belirtildi. AKINCI 5. Dönem Mezuniyet Töreni ile Azerbaycanlı kursiyerler sertifikalarını aldı.

T3 Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Teknoloji Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST’in düzenlendiği Bakü’de Haber Global’de Azerbaycan’a Bayraktar AKINCI TİHA ihracatını ilk kez açıklamıştı. Bayraktar, “Bir mühendis olarak bizlerin vazifesi yüksek teknoloji geliştirmek olsa da asıl bunun nerede nasıl, hangi maksatla kullanıldığı. Karabağ muhaberesinde Bayraktar SİHA’ların gösterdiği, Türk ordularının gösterdiği performans bizler için mühendisler olarak en büyük gurur nişanesidir. Haluk Bayraktar ve bana Karabağ Nişanı tevdi edildi. En büyük gururla aldığımız nişanlardan diyebilirim. İnşallah AKINCI’yı da Azerbaycan semalarında göreceğiz.” diye konuştu.

AKINCI TİHA ihracatı için 3 ülkeyle sözleşme imzalandı

Baykar Teknoloji üretimi Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı ihracatı için üç ülkeyle sözleşme imzalandı. İhraç edilen ülkelerin isimleri ve kaç sistem aldıkları açıklanmadı. Bu ihracat sayesinde ülkelere MAM ailesinin yanı sıra KGK, HGK ve LGK gibi mühimmatların satışı gerçekleşebilir.

Baykar, Bayraktar AKINCI TİHA için şimdiye kadar 3 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandığını açıkladı. Yapılan sözleşmeler kapsamında Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor. İlk milli İHA ihracatını 2012’de gerçekleştiren Baykar, 2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatını tamamlayarak gelirlerinin %80’den fazlasını ihracattan elde etti. Milli TİHA Bayraktar AKINCI’ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.

Benzer Konular ✨