Kategori Dünya Tarih 28 Temmuz Yorum 0 Yorum Okuma Süresi 1 dk 35 sn okuma Görüntüleme 25 Görüntüleme

Hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER

Temmuz 28, 2022 10:34

TwitterLinkedinFlipboardE-postaLinki KopyalaYazı Tipi

ABD Mississippi'nin Körfez Kıyısı'nda ilk kez ölümcül bir bakteri bulunduğunu açıkladı. ABD Hastalık önleme ve Kontrol merkezleri (CDC), 'Burkholderia pseudomallei' adlı bakterinin Melioidosis hastalığına neden olduğunu belirtti ve hastalığın ciddi sonuçları olabileceği konusunda uyardı.

Haberin Devamı

Omicron'un alt varyantlarından BA.5 koronavirüs vakalarının yaz aylarında artmasına neden olurken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Maymun çiçeği hastalığı için de 'Acil durum' ilan etti.

Dünyada iki hastalıkla ilgili endişeler artarak devam ederken ABD'den herkesi korkutan bir haber daha geldi.

ABD'DE BİR İLK: ÖLÜMCÜL BAKTERİ BULUNDU

ABD Hastalık önleme ve Kontrol merkezleri (CDC), Mississippi'nin Körfez Kıyısı'nın toprağında ve suyunda ölümcül bir bakteri bulunduğunu duyurdu. CDC virüsün ABD'de ilk kez bulunduğuna dikkat çekti ve söz konusu bakterinin melioidosis hastalığına neden olabileceğini belirtti.

ABD bir ilk diye duyurdu Şimdi de ölümcül bakteri...
'Burkholderia pseudomallei' bakterisi /APHaberin Devamı

ATEŞ, EKLEM AĞRISI, BAŞ AĞRISI...

Melioidosis, 'Burkholderia pseudomallei' adlı bir bakteri türünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Kemirgenlerin yanı sıra sığır, koyun ve keçi gibi hayvanlarda da görülebilir. İnsandan insana nadir olarak bulaşsa da sonucu ölümcül olabilir.

CDC hastalığın "ateş, eklem ağrısı ve baş ağrısı" gibi bir dizi semptoma neden olduğunu ve bazı durumlarda zatürre, enfeksiyon gibi daha ciddi durumlara yol açabileceğini belirtti.

DAHA ÇOK TROPİK BÖLGELERDE BULUNUYOR

Söz konusu hastalık tipik olarak olarak Güney Asya, kuzey Avustralya gibi tropikal bölgelerde bulunur. ABD'de yıllık ortalama 12 vaka tespit edilirken hastaların çoğu bakterilerin endemik olduğu bir ülkeye seyahat etmiştir.

Hastalık en son 2021 yılında dört ayrı eyalette patlak verince, vakaların ithal bir aromaterapi spreyi ile bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştı.

ABD bir ilk diye duyurdu Şimdi de ölümcül bakteri...
CDC UYARI YAYINLADI: BELİRTİLERE DİKKAT EDİN

Bakterinin ne zamandır çevrede var olduğu ya da başka eyaletlerde olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak körfez kıyısındaki eyaletlerin koşullarının bakteri için elverişli olduğuna dikkat çekiliyor.

Haberin Devamı

CDC, genel nüfus için enfeksiyon riskinin şuan "çok düşük olmaya devam ettiğini" belirtti ancak yine de ülke genelinde bir uyarı yayınlayarak belirtiler konusunda dikkatli olunmasını istedi.

Hastalığın diyabet, böbrek hastalığı, akciğer hastalığı gibi kronik hastalığı olanları daha çok etkilediğine dikkat çekilen açıklamada şu uyarılara yer verildi;

Özellikle fırtına veya şiddetli yağmurdan sonra toprak ve çamurlu su ile temastan kaçınınAçık havada çalışırken su geçirmez botlar giyinToprakla çalışırken eldiven giyin

Benzer Konular ✨